Inflace a její dopad na českou domácnost

Inflace v roce 2022 měla být na ústupu, ale opak je pravdou. ČNB nám ukazuje přesná čísla, jak zjišťuje inflační očekávání v domácnostech, nefinančních korporacích a firmách a na finančních trzích. V České republice inflaci měří ČSÚ neboli Český statický úřad a na jejich stránkách naleznete podrobnosti o měření inflace v naší zemi. Pojďme se ale společně podívat co je inflace, její důsledky, vliv na běžný život lidí a jak se před ní uchránit.

Co je Inflace?

Inflace je opakovaný růst většiny cen v dané ekonomice, ale v praxi je spíše chápána jako narůstající index spotřebitelských cen. K inflaci dochází růstem cen zboží a služeb, nejen tedy cen jednotlivých položek. V roce 2018 byste si tedy za 100 korun koupili mnohem více než například včera, tzn. že inflace postupem času snižuje hodnotu měny.

Důsledky inflace a vliv na běžný život lidí

Spotřebitelské ceny se v červenci zvýšily o 1,3 % a to proto, že narostly ceny hlavně v oddílu rekreace a kultury. Za poslední rok je to tedy o celých 17,5 %. Zvýšily se hlavně ceny dovolených, ceny elektřiny, zemního plynu, paliv, nájemného, výrobků a služeb pro běžné údržby a opravy bytů/domů, ceny tepla a teplé vody. V potravinových řetězcích se zejména zvýšily ceny masa, olejů a tuků, nápojů, pečiva a mléčných výrobků. Ceny zeleniny, alkoholických a tabákových výrobků naopak klesají. Jaký je tedy dopad na českou domácnost? Největší dopad je na nejchudší domácnosti (senioři, samoživitelé), protože právě jim vzrostly životní náklady nad svůj výdělek. Lidé s vyššími příjmy mají více prostoru na nákupy do lednice a mají menší problém se zvyšováním energií nebo např. potravin. Příčinou zvyšování je nejen covid-19, který nás potrápil více jak dva roky, ale i válka na Ukrajině, kterou započala Ruská vláda situaci příliš nenahrává.

Jak se uchránit před inflací?

Je spousta možností, jak se uchránit přes zvyšováním a celkovou inflací u nás v České republice.
Uchránit své úspory můžeme tak, že peníze, které nám leží doma ve skříni vezmeme a uložíme do banky. Uložené peníze doma je ta nejhorší možná varianta a představují velké riziko. Propukne velký požár nebo se podaří zlodějům prolomit Váš zámek a peníze již vlastní někdo jiný. Každopádně uložené peníze doma postupem času ztrácí svou hodnotu a když si představíme, kolik jsme do vydělání peněz museli vložit energie a svůj čas, kterého máme málo, tak to není příjemné zjištění.
Uložené peníze v bance ale také nevyřeší problém. Jako nejlepší možnost se tedy jeví stavební spoření, kde se dnešní úroková sazba na zhodnocení může dostat až na 4,8 % ročně.

Další možností je začít myslet jako investor a opustit svou komfortní zónu. Jednou z možností je investovat do zlata, tedy ho přímo fyzicky vlastnit. Velice dobrou variantou jsou státní dluhopisy, investice do nemovitostí, investice do nemovitostních fondů, investice do ETF nebo můžete využít Venture capital a investovat s námi.

Co je Venture capital se dočtete zde.

Ve FABA CAPITAL se zaměřujeme na investování do evropských podniků, které mají pozitivní dopad na životní prostředí, zdraví a energetiku. Zaměřujeme se hlavně na podniky s inovativními nápady, které zlepší naši budoucnost a budoucnost dalších generací. Pokud se rozhodnete investovat s námi, může to mít pozitivní vliv na celý svět, a to už je investice, která se vyplatí. Pro detailní informace nás prosím kontaktujte.

Tags: