Rostlinná strava a potraviny nahrazující maso

Živočišná výroba a strava má na naše klima a naši planetu environmentální dopad, a proto se stále více setkáváme s lidmi, kteří se rozhodli s tím něco udělat a přestali do svých jídelníčků zařazovat živočišné produkty. V České republice preferuje rostlinnou stravu (anglicky plant based stravu) stále více lidí. Již 39% populace v Česku preferuje bezmasou stravu a nahrazuje živočišné proteiny těmi rostlinnými.

Co je rostlinná strava (plant based strava)

Rostlinná strava je jakákoli strava, která se zaměřuje na potraviny získané z rostlinných zdrojů. V pravém slova smyslu to není jen o jídle, ale o životním stylu. Rostlinná strava je jedno z nejzdravějších stravování na světě. K přípravě jídla se používají většinou celé a minimálně zpracované potraviny. Rostlinná strava se skládá primárně z ovoce, zeleniny, fazolí, celých zrn, ořechů a semen. Obvykle se vyhýbáme mléčným výrobkům, rybám, masu, vejcím, bílým cukrům, mouce a dalším obilovinám.

Plant based bylo známé mnoha kulturám široko daleko již ve středověku. Bylo typické pro některé části Afriky, Indie a části Středomoří před zhruba 2000 lety. V Indii jsou krávy a jiná zvířata posvátná a jejich ochrana byla vždy brána jako samozřejmost, a tak vždy představovala nejsilnější základnu plant based stravy.

Rostlinná strava je mezi lidmi oblíbená z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout nebo žít zdravěji, jiní zase nechtějí, aby byla zvířata kvůli obživě zabíjena. Většina lidí, kteří si osvojí tento způsob stravování, to dělá kvůli potenciálním zdravotním přínosům. Konzumace rostlinné stravy může zlepšit plodnost, snížit cholesterol, snížit riziko vzniku diabetu 2.stupně, snížit vznik srdečních onemocnění atd. Bezpečná je také pro kojence, děti, těhotné nebo kojící.

Co je to bílkovina neboli protein:

Bílkoviny, odborně proteiny, jsou v naší stravě jedny z hlavních makromolekul, tzn. že jsou základním kamenem lidského těla, které se skládají z aminokyselin. Jakmile se dostane bílkovina do našeho těla, začne se rozkládat na jednotlivé aminokyseliny. Proteiny jsou pro lidské tělo zcela nezbytné a život bez nich je zcela nemožný.

Co je to bílkovina neboli protein:

Rostlinné alternativy masa se nejčastěji vyrábí z luštěnin, a to hlavně ze sóji. Tofu, tempeh, houby, černé fazole, cizrna, pinto fazole a sušený hrášek jsou další z mnoha možností. Tofu se do našich jídelníčků dostalo z Asie, kde má jeho výroba a konzumace dlouhou historii. Obsahuje všechny základní aminokyseliny a považuje se za jeden z nejlepších zdrojů rostlinných bílkovin. Tempeh pochází z Indonésie a používají ho zde už stovky let. Do našich jídelníčků se ale dostal až ve 20. století. Díky tomu, že se tempeh vyrábí z celých sójových bobů, obsahuje víc vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálních látek než tofu. Obsahuje také více vápníku, železa a vitamínu B, který lidem v rostlinné stravě často chybí. Je také zdrojem prospěšných antioxidantů v podobě izoflavonů, které jsou podobné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Máme spoustu alternativ masa, ale mají i své nevýhody.

Mají:

  • Nižší obsah bílkovin a jejich vstřebatelnost je horší. Sice obsahují všechny důležité aminokyseliny a také mají dobrou využitelnost v organismu, to ale bohužel neplatí pro všechny rostlinné bílkoviny. Proto se lidem, kteří jedí pouze rostlinné zdroje bílkovin běžně doporučuje zvýšit celkový příjem proteinů a probiotik
  • Nižší obsah vitamínu B12, vápníku a železa. Tyto vitamíny a minerály mohou často chybět, pokud stravu máte postavenou pouze na rostlinných zdrojích.
  • Vysoký obsah přidaných látek a soli. V tomto ohledu ale máme řešení. Vybírejme v obchodech pouze kvalitní rostlinné potraviny, např. neochucené tofu nebo tempeh. Důležité také je snažit se zachovat pestrost v jídelníčku, číst etikety, jíst kvalitní ovoce, zeleninu a dodržovat i ostatní zásady zdravé stravy.

 

Ať už jste se rozhodli Vy nebo kdokoli ve Vašem okolí s rostlinnou stravou a výměnou živočišných proteinů za ty rostlinné, je také zapotřebí si dávat pozor na konkrétní složení zvolené rostlinné alternativy. Doplňovat chybějící nebo nízké vitamíny, minerály a proteiny lze i doplňky stravy. Neváhejte také tento článek sdílet se svým okolím.